
Specifications
| Screen Size | 6.77" |
| Screen Type | AMOLED, 1B colors, HDR10+, 120Hz, 1500 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 6500 mAh |
| Operating System | Android 15, up to 4 major Android upgrades, Funtouch 15 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 192g |
| Dimensions | 163.5 x 77 x 7.5 mm or 7.8 mm |
| Colors | Mist Grey, Moonlit Blue, Ocean Blue, Auspicious Gold, Berry Purple |
Vivo
Vivo V60 5G
Released August 2025
8GB RAM128GB50MP6500mAh5GSingle SIM
Best Price
2,499,800 MMK
from 3 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop2,499,800MMK
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 3/31/2026
2,500,000MMK
M
Mobile KingShop WarrantyLast updated 3/31/2026
2,874,770MMK
