
Related Articles & Videos
Specifications
| Screen Size | 6.59" |
| Screen Type | AMOLED, 1B colors, HDR10+, 120Hz, 1800 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Resolution | 1260 x 2750 pixels, 19.5:9 ratio (~459 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 6500 mAh |
| Operating System | Android 16, up to 4 major Android upgrades, OriginOS 6 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 187g |
| Dimensions | 157.5 x 74.3 x 7.4 mm or 7.6 mm |
| Colors | Golden Hour, Alpine Gray (Sand Beige), Sandalwood Brown, Canary (Lemon) Yellow, Authentic Black, Passion Red |
Vivo
Vivo V70
Released February 2026
8GB RAM256GB50MP6500mAh5GSingle SIM
Best Price
2,899,800 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 5/11/2026
Best Price
View at Shop2,899,800MMK


