
Specifications
| Screen Size | 6.78" |
| Screen Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR10+, HDR Vivid, Dolby Vision, 4500 nits (peak) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~452 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 6510 mAh |
| Operating System | Android 16, up to 5 major Android upgrades, OriginOS 6 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 226g |
| Dimensions | 161.2 x 75.5 x 8 mm (6.35 x 2.97 x 0.31 in) |
| Colors | Phantom Black, Mist Blue, Dune Brown, Cloud White |
Vivo
Vivo X300 Pro
Released October 2025
12GB RAM256GB50MP6510mAh5GSingle SIM
Best Price
5,299,800 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 5/25/2026
Best Price
View at Shop5,299,800MMK
