
Specifications
| Screen Size | 6.51" |
| Screen Type | IPS LCD |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Processor | Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm) |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Main Camera | 13 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 12, Funtouch 12 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Weight | 184g |
| Dimensions | 164 x 75.6 x 8.2 mm (6.46 x 2.98 x 0.32 in) |
| Colors | Drizzling Gold, Stellar Black |
Vivo
Vivo Y16
Released September 2022
2GB RAM32GB13MP5000mAh4GSingle SIM
Best Price
439,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop439,000MMK
