
Specifications
| Screen Size | 6.56" |
| Screen Type | IPS LCD, 700 nits (peak) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Processor | Mediatek MT6769 Helio G85 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 13, Funtouch 13 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Weight | 186g |
| Dimensions | 163.7 x 75.4 x 8.1 mm (6.44 x 2.97 x 0.32 in) |
| Colors | Glitter Purple, Forest Green |
Vivo
Vivo Y17s
Released October 2023
4GB RAM64GB50MP5000mAh4GSingle SIM
Best Price
439,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop439,000MMK
