
Specifications
| Screen Size | 6.56" |
| Screen Type | IPS LCD, 90Hz, 840 nits (HBM) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Processor | Mediatek Helio G85 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 14, Funtouch 14 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | Yes |
| Weight | 185g |
| Dimensions | 163.6 x 75.6 x 8.4 mm (6.44 x 2.98 x 0.33 in) |
| Colors | Mocha Brown, Wave Aqua |
Vivo
Vivo Y18
Released May 2024
4GB RAM64GB50MP5000mAh4GSingle SIM
Best Price
609,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop609,000MMK
