
Specifications
| Screen Size | 6.68" |
| Screen Type | IPS LCD, 90Hz, 1000 nits (HBM) |
| Resolution | 720 x 1608 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Processor | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 5500 mAh |
| Operating System | Android 14, Funtouch 14 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Weight | 198g |
| Dimensions | 165.8 x 76.1 x 8.1 mm (6.53 x 3.00 x 0.32 in) |
| Colors | Pearl Silver, Glossy Black, Glacier Blue |
Vivo
Vivo Y19s
Released October 2024
4GB RAM64GB50MP5500mAh4GSingle SIM
No price data yet
