
Specifications
| Screen Size | 6.68" |
| Screen Type | IPS LCD, 90Hz, 1000 nits (HBM) |
| Resolution | 720 x 1608 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Processor | Unisoc T7225 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 6500 mAh |
| Operating System | Android 15, Funtouch 15 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Weight | 209g |
| Dimensions | 166.1 x 77 x 8.4 mm (6.54 x 3.03 x 0.33 in) |
| Colors | Lavender Purple, Black |
Vivo
Vivo Y21d
Released October 2025
4GB RAM128GB50MP6500mAh4GSingle SIM
Best Price
869,800 MMK
from 2 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop869,800MMK
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 3/31/2026
870,000MMK
