
Specifications
| Screen Size | 6.68" |
| Screen Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Resolution | 720 x 1608 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5500 mAh |
| Operating System | Android 14, Funtouch 14 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | No |
| Weight | 198g |
| Dimensions | 165.8 x 76.1 x 8.1 mm (6.53 x 3.00 x 0.32 in) |
| Colors | Glacier Blue, Titanium Gold, Diamond Black |
Vivo
Vivo Y29
Released December 2024
4GB RAM128GB50MP5500mAh5GSingle SIM
No price data yet
