
Specifications
| Screen Size | 6.58" |
| Screen Type | IPS LCD, 90Hz, 550 nits (HBM) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 11, Funtouch 12 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Weight | 188g |
| Dimensions | 164.3 x 76.1 x 8.3 mm (6.47 x 3.00 x 0.33 in) |
| Colors | Dawn Gold, Agate Black |
Vivo
Vivo Y35
Released August 2022
4GB RAM64GB50MP5000mAh4GSingle SIM
Best Price
749,800 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop749,800MMK
