
Specifications
| Screen Size | 6.55" |
| Screen Type | OLED, 1B colors, Dolby Vision, HDR10+, 120Hz, 950 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM7325-AE Snapdragon 778G+ 5G (6 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 64 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 4500 mAh |
| Operating System | Android 12, MIUI 13 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 166g |
| Dimensions | 158.3 x 71.5 x 7 mm (6.23 x 2.81 x 0.28 in) |
| Colors | Black, Blue, Pink, Silver |
Xiaomi
Xiaomi Civi 1s
Released April 2022
8GB RAM128GB64MP4500mAh5GSingle SIM
Best Price
549,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop549,000MMK
