
Specifications
| Screen Size | 6.55" |
| Screen Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1500 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 8200 Ultra (4 nm) |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 4500 mAh |
| Operating System | Android 13, MIUI 14 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 174g |
| Dimensions | 158.7 x 71.7 x 7.6 mm (6.25 x 2.82 x 0.30 in) |
| Colors | Purple, Mint, Gold, Gray |
Xiaomi
Xiaomi Civi 3 5G
Released May 2023
12GB RAM256GB50MP4500mAh5GSingle SIM
Best Price
1,265,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop1,265,000MMK
