
Specifications
| Screen Size | 6.55" |
| Screen Type | AMOLED, 1B colors, Dolby Vision, HDR10+, 120Hz, 1000 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 4500 mAh |
| Operating System | Android 12, MIUI 13 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 172g |
| Dimensions | 159.2 x 72.7 x 7.2 mm (6.27 x 2.86 x 0.28 in) |
| Colors | Black, Blue, Violet, Silver, Hello Kitty |
Xiaomi
Xiaomi Civi2
Released September 2022
8GB RAM128GB50MP4500mAh5GSingle SIM
Best Price
749,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop749,000MMK
