
Specifications
| Screen Size | 6.55" |
| Screen Type | AMOLED, 1B colors, HDR10, 90Hz, 500 nits (typ), 800 nits |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM7150 Snapdragon 732G (8 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 64 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 4250 mAh |
| Operating System | Android 11, MIUI 12 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | Yes |
| Weight | 157g |
| Dimensions | 160.5 x 75.7 x 6.8 mm (6.32 x 2.98 x 0.27 in) |
| Colors | Boba Black (Vinyl Black), Peach Pink (Tuscany Coral), Bubblegum Blue (Jazz Blue) |
Xiaomi
Xiaomi Mi 11 lite
Released April 2021
4GB RAM64GB64MP4250mAh4GSingle SIM
Best Price
499,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop499,000MMK
