
Specifications
| Screen Size | 6.88" |
| Screen Type | IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
| Processor | Unisoc T7250 (12 nm) |
| RAM | 3 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 32 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5200 mAh |
| Operating System | Android 15 or Android 15 (Go edition), up to 2 major Android upgrades |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Weight | 193g |
| Dimensions | 171.8 x 77.8 x 8.3 mm (6.76 x 3.06 x 0.33 in) |
| Colors | Power Black, Cool Blue, Desert Gold |
Poco
Xiaomi Poco C71
Released April 2025
3GB RAM64GB32MP5200mAh4GSingle SIM
No price data yet
