
Specifications
| Screen Size | 6.9" |
| Screen Type | IPS LCD, 120Hz, 810 nits (HBM) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~254 ppi density) |
| Processor | Unisoc T8300 (6 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 32 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 6300 mAh |
| Operating System | Android 16, HyperOS 3 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | No |
| Weight | 210g |
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm (6.76 x 3.13 x 0.32 in) |
| Colors | Black, Green, Gold |
Poco
Xiaomi Poco C85x
Released March 2026
4GB RAM64GB32MP6300mAh5GSingle SIM
No price data yet
