
Specifications
| Screen Size | 6.83" |
| Screen Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision, 1800 nits (HBM), 3200 nits (peak) |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~447 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 6500 mAh |
| Operating System | Android 15, up to 4 major Android upgrades, HyperOS 2 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 206g |
| Dimensions | 163.3 x 78.3 x 8.3 mm (6.43 x 3.08 x 0.33 in) |
| Colors | Black, Green, Silver |
Poco
Xiaomi Poco M8 Pro
Released January 2026
8GB RAM256GB50MP6500mAh5GSingle SIM
Best Price
1,399,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 5/25/2026
Best Price
View at Shop1,399,000MMK
