
Specifications
| Screen Size | 6.74" |
| Screen Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 13, MIUI 14 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | No |
| Weight | 195g |
| Dimensions | 168.1 x 77.9 x 8.2 mm (6.62 x 3.07 x 0.32 in) |
| Colors | Black, Green, Purple |
Xiaomi
Xiaomi Redmi 13R
Released December 2023
4GB RAM128GB50MP5000mAh5GSingle SIM
Best Price
389,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop389,000MMK
