
Specifications
| Screen Size | 6.88" |
| Screen Type | IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
| Processor | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 5160 mAh |
| Operating System | Android 14, HyperOS |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | Yes |
| Weight | 211g |
| Dimensions | 171.9 x 77.8 x 8.2 mm (6.77 x 3.06 x 0.32 in) |
| Colors | Midnight Black, Sage Green, Dreamy Purple, Starry Blue |
Xiaomi
Xiaomi Redmi 14C
Released August 2024
4GB RAM64GB50MP5160mAh4GSingle SIM
Best Price
662,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop662,000MMK
