
Specifications
| Screen Size | 6.9" |
| Screen Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~254 ppi density) |
| Processor | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Operating System | Android 15, HyperOS 2 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | Yes |
| Weight | 205g |
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8 mm (6.76 x 3.13 x 0.31 in) |
| Colors | Moonlight Blue, Mint Green, Midnight Gray, Twilight Orange |
Xiaomi
Xiaomi Redmi 15C
Released August 2025
4GB RAM128GB50MP6000mAh4GSingle SIM
Best Price
499,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/30/2026
Best Price
View at Shop499,000MMK
