
Specifications
| Screen Size | 5" |
| Screen Type | IPS LCD |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~296 ppi density) |
| Processor | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Main Camera | 13 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 3000 mAh |
| Operating System | Android 7.1.2 (Nougat), upgradable to Android 8.1, MIUI 12 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Weight | 137g |
| Dimensions | 140.4 x 70.1 x 8.4 mm (5.53 x 2.76 x 0.33 in) |
| Colors | Gold, Dark Gray, Rose Gold, Blue |
Xiaomi
Xiaomi Redmi 5A
Released November 2017
2GB RAM16GB13MP3000mAh4GSingle SIM
No price data yet
