
Specifications
| Screen Size | 6.71" |
| Screen Type | IPS LCD, 90Hz, 500 nits (HBM) |
| Resolution | 720 x 1650 pixels (~268 ppi density) |
| Processor | Mediatek Helio G36 (12 nm) |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 8 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 14 or Android 14 (Go edition), upgradable to Android 15 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | Yes |
| Weight | 193g |
| Dimensions | 168.3 x 76.3 x 8.3 mm (6.63 x 3.00 x 0.33 in) |
| Colors | Midnight Black, Forest Green (Olive Green), Star Blue (Lake Blue) |
Xiaomi
Xiaomi Redmi A3
Released February 2024
2GB RAM64GB8MP5000mAh4GSingle SIM
Best Price
339,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop339,000MMK
