
Specifications
| Screen Size | 6.88" |
| Screen Type | IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
| Processor | Unisoc T7250 (12 nm) |
| RAM | 3 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 32 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5200 mAh |
| Operating System | Android 15 (Go edition), up to 2 major Android upgrades |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Weight | 193g |
| Dimensions | 171.7 x 77.8 x 8.3 mm (6.76 x 3.06 x 0.33 in) |
| Colors | Ocean Blue, Lake Green, Sandy Gold, Midnight Black |
Xiaomi
Xiaomi Redmi A5
Released March 2025
3GB RAM64GB32MP5200mAh4GSingle SIM
Best Price
479,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop479,000MMK
