
Specifications
| Screen Size | 6.9" |
| Screen Type | IPS LCD, 120Hz, 800 nits (HBM) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~254 ppi density) |
| Processor | Unisoc T7250 (12 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 13 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Operating System | Android 16, HyperOS 3 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | No |
| Weight | 208g |
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm (6.76 x 3.13 x 0.32 in) |
| Colors | Black, Mist Blue, Palm Green, Sunset Orange |
Xiaomi
Xiaomi Redmi A7 Pro 4G
Released March 2026
4GB RAM64GB13MP6000mAh4GSingle SIM
Best Price
499,000 MMK
from 2 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 5/25/2026
Best Price
View at Shop499,000MMK
M
Mobile KingShop WarrantyLast updated 5/25/2026
509,000MMK
