
Specifications
| Screen Size | 6.67" |
| Screen Type | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1300 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 48 MP |
| Front Camera | 20 MP |
| Battery | 4520 mAh |
| Operating System | Android 11, MIUI 12 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 196g |
| Dimensions | 163.7 x 76.4 x 7.8 mm (6.44 x 3.01 x 0.31 in) |
| Colors | Black, White, Aurora |
Xiaomi
Xiaomi Redmi K40
Released March 2021
6GB RAM128GB48MP4520mAh5GSingle SIM
Best Price
699,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop699,000MMK
