
Specifications
| Screen Size | 6.67" |
| Screen Type | OLED, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~526 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 8200 (4 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 48 MP |
| Front Camera | 20 MP |
| Battery | 5500 mAh |
| Operating System | Android 12, MIUI 13 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 202g |
| Dimensions | 163.1 x 76.2 x 8.5 mm (6.42 x 3.00 x 0.33 in) |
| Colors | Black, White, Green |
Xiaomi
Xiaomi Redmi K60E
Released December 2022
8GB RAM128GB48MP5500mAh5GSingle SIM
Best Price
769,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop769,000MMK
