
Specifications
| Screen Size | 6.83" |
| Screen Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 3500 nits (peak) |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~447 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 20 MP |
| Battery | 9000 mAh |
| Operating System | Android 16, HyperOS 3 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 219g |
| Dimensions | 163 x 77.9 x 8.2 mm (6.42 x 3.07 x 0.32 in) |
| Colors | Black, White, Blue, Orange |
Xiaomi
Xiaomi Redmi Turbo 5 5G
Released January 2026
12GB RAM256GB50MP9000mAh5GSingle SIM
Best Price
1,569,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop1,569,000MMK
