
Specifications
| Screen Size | 6.75" |
| Screen Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Resolution | 900 x 1940 pixels, 19.5:9 ratio (~317 ppi density) |
| Processor | Unisoc T7280 (12 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 16 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | Yes |
| Weight | 191g |
| Dimensions | 166 x 79 x 7.7 mm (6.54 x 3.11 x 0.30 in) |
| Colors | Midnight Black, Pale Amber, Celadon Cyan, Peach Fuzz |
Nubia
ZTE Blade V80 Design
Released November 2025
8GB RAM256GB50MP5000mAh4GSingle SIM
Best Price
689,900 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 5/25/2026
Best Price
View at Shop689,900MMK
