
Specifications
| Screen Size | 6.78" |
| Screen Type | IPS LCD, 144Hz |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 7300 Ultimate (4 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Operating System | Android 15, HIOS 15 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 207g |
| Dimensions | 167.3 x 75.6 x 8.9 mm (6.59 x 2.98 x 0.35 in) |
| Colors | Geek Black, Magic Silver, Oasis Green |
TECNO
Tecno Pova 7
Released July 2025
8GB RAM128GB50MP6000mAh5GSingle SIM
Best Price
999,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop999,000MMK
