
Specifications
| Screen Size | 6.67" |
| Screen Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2592Hz PWM, 4500 nits (peak) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~460 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 8350 Ultimate (4 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 108 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Operating System | Android 15, HIOS 15 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 160 x 75.2 x 8.9 mm (6.30 x 2.96 x 0.35 in) |
| Colors | Geek White, Geek Black |
TECNO
Tecno Pova 7 Ultra
Released July 2025
8GB RAM256GB108MP6000mAh5GSingle SIM
Best Price
1,699,900 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop1,699,900MMK
