
Related Articles & Videos
Specifications
| Screen Size | 6.78" |
| Screen Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2304Hz PWM, 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2364 pixels, 19.5:9 ratio (~429 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 7100 (6 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 8000 mAh |
| Operating System | Android 16, HIOS 16 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 195g |
| Dimensions | 162.7 x 77.2 x 7.4 mm (6.41 x 3.04 x 0.29 in) |
| Colors | Mystic Purple, Melting Silver, Storm Titanium |
TECNO
Tecno Pova Curve 2
Released February 2026
8GB RAM128GB50MP8000mAh5GSingle SIM
Best Price
1,099,900 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 5/25/2026
Best Price
View at Shop1,099,900MMK

