
Specifications
| Screen Size | 6.78" |
| Screen Type | AMOLED, 144Hz, 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Resolution | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio (~440 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 5160 mAh |
| Operating System | Android 15, HIOS 15 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 156g |
| Dimensions | 164.2 x 75.9 x 6 mm (6.46 x 2.99 x 0.24 in) |
| Colors | Sky Blue, Slim White, Cool Black |
TECNO
Tecno Pova Slim
Released October 2025
8GB RAM128GB50MP5160mAh5GSingle SIM
Best Price
1,099,900 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop1,099,900MMK
