
Specifications
| Screen Size | 6.43" |
| Screen Type | AMOLED, 90Hz, 700 nits, 1000 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 11, upgradable to Android 13, HyperOS |
| SIM | Single SIM |
| Network | 4G |
| NFC | Yes |
| Weight | 179g |
| Dimensions | 159.9 x 73.9 x 8.1 mm (6.30 x 2.91 x 0.32 in) |
| Colors | Graphite Gray, Twilight Blue, Star Blue |
Xiaomi
Xiaomi Redmi Note 11E
Released February 2022
4GB RAM64GB50MP5000mAh4GSingle SIM
Best Price
599,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop599,000MMK
