
Specifications
| Screen Size | 6.67" |
| Screen Type | AMOLED, 120Hz, 1200 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm) |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 48 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Operating System | Android 12, MIUI 14 (International), MIUI 13 (India) |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 188g |
| Dimensions | 165.9 x 76.2 x 8 mm (6.53 x 3.00 x 0.31 in) |
| Colors | Frosted Green, Matte Black, Mystique Blue |
Xiaomi
Xiaomi Redmi Note 12
Released January 2023
4GB RAM128GB48MP5000mAh5GSingle SIM
Best Price
869,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop869,000MMK
