
Specifications
| Screen Size | 6.67" |
| Screen Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 1920Hz PWM, Dolby Vision, 500 nits (typ), 1200 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Processor | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Battery | 5100 mAh |
| Operating System | Android 13, up to 3 major Android upgrades, HyperOS |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 187g |
| Dimensions | 161.2 x 74.2 x 8 mm (6.35 x 2.92 x 0.31 in) |
Xiaomi
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G 8 GB/256 GB
8GB RAM256GB5100mAh5G
Best Price
975,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop975,000MMK
