
Specifications
| Screen Size | 6.67" |
| Screen Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 1920Hz PWM, Dolby Vision, 500 nits (typ), 1200 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 200 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 5100 mAh |
| Operating System | Android 13, upgradable to Android 16, HyperOS 3, up to 3 major Android upgrades |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 187g |
| Dimensions | 161.2 x 74.2 x 8 mm (6.35 x 2.92 x 0.31 in) |
| Colors | Midnight Black, Aurora Purple (Coral Purple), Ocean Teal, Arctic White, Olive Green, Scarlet Red |
Xiaomi
Xiaomi Redmi Note 13R 5G
Released September 2023
8GB RAM128GB200MP5100mAh5GSingle SIM
Best Price
831,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop831,000MMK
