
Specifications
| Screen Size | 6.67" |
| Screen Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 1920Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision, 3000 nits (peak) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Processor | Mediatek Dimensity 7300 Ultra (4 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 200 MP |
| Front Camera | 20 MP |
| Battery | 5110 mAh |
| Operating System | Android 14, up to 3 major Android upgrades, HyperOS |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 190g |
| Dimensions | 162.3 x 74.4 x 8.4 mm (6.39 x 2.93 x 0.33 in) |
| Colors | Lavender Purple, Coral Green, Midnight Black |
Xiaomi
Xiaomi Redmi Note 14 5G
Released January 2025
8GB RAM256GB200MP5110mAh5GSingle SIM
Best Price
853,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop853,000MMK
