
Specifications
| Screen Size | 6.67" |
| Screen Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 3000 nits (peak) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Processor | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| Battery | 6200 mAh |
| Operating System | Android 14, up to 3 major Android upgrades, HyperOS |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
Xiaomi
Xiaomi Redmi Note 14Pro Plus 5G 12 GB/256 GB
6200mAh5G
Best Price
429,000 MMK
from 2 shops
Where to Buy
6
619 MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop429,000MMK
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 3/31/2026
1,253,000MMK
