
Specifications
| Screen Size | 6.77" |
| Screen Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR10+, 800 nits (typ), 3200 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Main Camera | 108 MP |
| Front Camera | 20 MP |
| Battery | 5520 mAh |
| Operating System | Android 15, up to 4 major Android upgrades, HyperOS 2 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 178g |
| Dimensions | 164 x 75.4 x 7.4 mm (6.46 x 2.97 x 0.29 in) |
| Colors | Black, Glacier Blue, Mist Purple |
Xiaomi
Xiaomi Redmi Note 15 Pro 5G
Released January 2026
6GB RAM128GB108MP5520mAh5GSingle SIM
Best Price
1,089,000 MMK
from 2 shops
Where to Buy
I
ICT.com.mmShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop1,089,000MMK
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
1,389,000MMK
