
Specifications
| Screen Size | 6.9" |
| Screen Type | AMOLED, 68B colors, 2560Hz PWM, 120Hz, Dolby Vision, HDR Vivid, HDR10+, 3500 nits (peak) |
| Resolution | 1200 x 2608 pixels, 19.5:9 ratio (~416 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 50 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 7560 mAh |
| Operating System | Android 16, HyperOS 3 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 218g |
| Dimensions | 163.3 x 77.8 x 7.9 mm (6.43 x 3.06 x 0.31 in) |
| Colors | Black, White, Denim Blue, Lamborgini White |
Xiaomi
Xiaomi Redmi K90 5G
Released October 2025
12GB RAM256GB50MP7560mAh5GSingle SIM
Best Price
1,789,000 MMK
from 1 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop1,789,000MMK
