
Specifications
| Screen Size | 8" |
| Screen Type | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Resolution | 1968 x 2184 pixels (~368 ppi density) |
| Processor | Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 200 MP |
| Front Camera | 10 MP |
| Battery | 4400 mAh |
| Operating System | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8 |
| SIM | Single SIM |
| Network | 5G |
| NFC | Yes |
| Weight | 215g |
| Dimensions | Unfolded: 158.4 x 143.2 x 4.2 mmFolded: 158.4 x 72.8 x 8.9 mm |
| Colors | Blue Shadow, Silver Shadow, Jet Black, Mint |
Samsung
Samsung Galaxy Z Fold 7 5G
Released July 2025
12GB RAM256GB200MP4400mAh5GSingle SIM
Best Price
8,500,000 MMK
from 2 shops
Where to Buy
A
Anycall MobileShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop8,500,000MMK
M
Mobile KingShop WarrantyLast updated 3/31/2026
Best Price
View at Shop8,500,000MMK
